Melyik a legjobb műanyag nyílászáró?

Legjobb, legszebb, legokosabb…lehetne a sort folytatni. Szubjektív dolog mindez gondolhatja. Igen talán van valóság alapja, mert mindenkinek a saját gyermeke a legszebb. De LÉTEZIK EGY STATISZTIKA, amit csak akkor tud az ember elérni, ha kellő gondossággal körülnéz a piacon. Persze nem biztos, hogy önnek kell ezt megtenni, mert mély szakami alapokkal esetleg nem rendelkezik. Ezért kutattam én egy picit és íme a végeredmény.

Hogyan hasonlítsunk össze műanyag nyílászárókat?

Talán még senki sem publikált olyat (pontosabban, nem találkoztam vele), hogy néhány konkurens terméket összehasonlít a saját termékével. Vettem a bátorságot és szakmai alapon próbáltam mindezt megközelíteni. Teszem mindezt úgy, hogy nem az a cél, hogy más termékről véleményt írjak, hanem a Kömmerling rendszerablak előnyeit próbálom önnek bemutatni. Bízom benne, hogy rövid objektív áttekintést követően tudom segíteni döntésében.

SZAKMAI ALAPON | célszerű vizsgálódni, mert itt mért eredmények vannak és nincs mellébeszélés. Egészében vizsgáltam a különböző gyártmányokat. Most kizárólag az 5 levegőkamrás (légkamra) ablakok piacát vizsgáltam át és lehet nem a teljesség igényével. Látni fogja, hogy ez nem teljesen igaz. Bizony becsúszik néha a 6 kamrás ablak is ebbe a statisztikába, de nem véletlenül.

Egy kiválóan szigetelő Kömmerling AD76 – 5 légkamrás ablakrendszer – ennek még jelentősége lesz – jobb hőtechnikai adatokat ér el, mint pl. egy 6 kamrás ablak. Kamra mértékegység nincs a fizikában, így ezzel ne is foglalkozzunk nagyon.

Egy kiváló Kömmerling AD76 ablakrendszernél számtalan üvegezési megoldás létezik, amivel MAJDNEM PASSZÍV ÉRTÉKIG tudunk lemenni. Így nincs szükség első, második és még harmadik körben sem légkamrát váltani, mert nem ez a megfelelő megoldás, hanem üvegezzünk-üvegezzünk és üvegezzünk.

Gondolhatja, hogy jé, már a saját gyermekét fényezi a Cseke Zsolt (Pallasz enteriőr Kft.). Lebuktam, elnézését kérem, de látja a végeredményen, hogy nem alaptalanul.

Ilyen összehasonlítást még senki nem készített eddig

Mindig az élen szeretek járni az újdonságok és a meghökkentő információk területén. Vágtam szét már olcsó és vacak bejárati ajtót, láttatva, hogy bizony az olcsó minden esetben gyenge statikai és hőtechnikai termék. Előnye az olcsóság és hátránya minden más, ami miatt bejárati ajtót szeretne venni.

Készítettem számtalan videót, írtam szakmai cikkeket azért, hogy az ablakok piacának erdőjében ne tévedjen el. Most itt egy újabb, talán a biztosítékot kiverő írások, amiben a műanyag nyílászárókat hasonlítom össze főleg hőtechnikai adatok alapján.

Műanyag ablakok– „U” értékei - hőszigetelés

A LEGFONTOSABB SZÁM | a műanyag ablakok hőszigetelési mutatójában a szerkezet tok és szárnykapcsolatának hőveszteségi mutatója – Ez a betűjel az „Uf”- Watt/négyzetméter Kelvinben meghatározva (W/m2K.)

Ez a kályha és innen indul ki minden más „U” érték, legyen az Ug (üvegezés) vagy Uw (teljes hőveszteségi mutató. Az „UF” ÉRTÉK MINÉL ALACSONYABB, annál jobb a termék tok/szárny hőszigetelése.

Innen lehet mindent fokozni az üvegezés megválasztásával. Ha csak ugyan azon vastagságú/rétegrendű üvegeket (Ug) tesszük a szerkezetbe, abban az esetben a jobb kiindulási ponttal (kályha) rendelkező ablak, jobb szigetelő erővel rendelkezik majd, ez egy nagyon egyszerű matematika.

5 kamrás ablak – 3 rétegű üveggel

ÜVEGEZÉS |Különböző 5-6 kamrás ablakokba tehető 3 rétegű üveg hőszigetelési mutatója más és más lehet. Tehát egy 5 kamrás ablak gyengébb „Uf” értéke után, a bele szerelt 3 rétegű üveg is rendelkezhet gyengébb szigetelési értékkel. Így a nem olyan korszerű tok/szárny (Uf) és a gyengébb üveg (Ug) együttesen lényegesen gyengébb teljes hőveszteségi mutatót ad (Uw), mint egy korszerűbb 5 kamrás ablak.

Mindez azért lehet így, mert NAGYON KEVÉS RENDSZERABLAK VAN A PIACON, ami 5 kamrával rendelkezik. Legtöbb termék eltolt kiosztással – nem rendszerablakként jelenik meg a kereskedelemben sajnos. Ezek a termékek itt tudnak csak versenyben lenni, mert felfele haladva a ranglétrán nem tudnak minőségi értéket produkálni.

Rendszerablak ismérvei | referencia méretekkel számolva

RENDSZERABLAK kifejezés nagyon fontos ebben a témában. A Kömmerling nem engedi a tokrendszereit és a szárnyrendszereit kombinálni. Tehát NEM KORCSOSÍTHATÓ el a rendszer és nem lehet belőlük kombinációkat létrehozni. Így van biztosítva mindaz, amit a Kömmerling megálmodott. Mégpedig azt, hogy kiváló minőséggel, statikai követelményekkel, hőszigetelési értékekkel, acélmerevítés koncepcióval kerüljön az adott nyílászáró a megfelelően előkészített és fogadásra alkalmas nyílásba.

A lenti összehasonlítások a REFERENCIAMÉRETRE vannak alkalmazva (123*148 cm bny ablak) és a maximálisan behelyezhető üvegvastagsággal kalkulálva. Ajánlatoknál nem a legvastagabb üvegezést alkalmazzák a kereskedők, ami természetes, de az összehasonlítást csak így lehet maximálisan elvégezni. Ebből azért az is látható, hogy melyik rendszer milyen statikával bír, az üvegfogadást illetően. Fontos ajánlatoknál figyelni a tok/szárny (Uf) értéket és a teljes hőveszteségi mutatót (Uw).

Még egyszer szeretném felhívni minden kedves olvasó figyelmét, hogy a táblázatban látható értékeket, saját empirikus kutatásomat felhasználva hoztam létre. Ha bárkinek észrevétele van vagy a pontosításában szeretne segíteni, kérem írjon levelet az info(kukac)pallasz.hu e-mail címre.

70-71-73-74 mm beépítési mélység az már a múlt – jövőt ne építsen vele

A TÁBLÁZATBAN NEM SZEREPEL 76 MM BEÉPÍTÉSI MÉLYSÉG ALATTI TERMÉK. Mindez azért, mert a hőveszteségi mutató, a statika ezeknél a régmúlt profiloknál lényegesen gyengébbek, mint a korszerű 76 mm-es rendszerek mutatói.

Tehát, ha olyan 5-6 kamrás ablakokkal találkozik, amik a táblázatban nem szerepelnek és 76 mm-nél vékonyabb ablakok, ajtók, azok hőtechnikai és statikai mutatói nem érik el a korszerű szintet. jelzem, hogy ez az én szakmában eltöltött tapasztalatomra alapozó kijelentés. meg lehet sértődni rajta, de a véleményemet leírom ennek ellenére.

76 MM BEÉPÍTÉSI MÉLYSÉG FELETT MOST NEM VIZSGÁLÓDOM | bár ez is megér egy cikket. Itt már számomra a legmagasabb kategória jöhet számításba, ami a passzív értékű nyílászárókat jelent. Sajnos nem minden 76 mm feletti ablak képes ezt a magas minőségi követelmény megugrani, így itt is vannak trükkök és bizony vannak komoly nyílászárók is. Viszont jó hír, hogy majdnem passzív értékig tud a Kömmerling AD76 ablak megoldást biztosítani és nem kell rögtön ugrálni a profilok között. AA++ és passzív szintű építmények száma nagyon alacsony, ezért nem kell légkamrákban gondolkodni, amit írtamis. Üvegezzünk egy jó profilt tökéletesen és a megoldásra gyorsan rá lehet találni.

Összehasonlító táblázat értelmezése

REFERENCIA MÉRET | Az összehasonlítás szubjektív lehetne, ezért a bevizsgált referencia értékre támaszkodunk kizárólag. Ez minden esetben az egyszárnyú bukó-nyíló ablak, melynek a mérete 123*148 cm. Így máris objektív képet kapunk.

TOK/SZÁRNY | szigetelőképessége a következő szempont. Ez az a bizonyos „Uf” (keret hőszigetelési mutató) érték. A tok mélysége mm-ben meghatározva, a beépítési mélység, tehát ilyen széles az ablak tokrendszere és ehhez párosul egy hőveszteségi mutató – Uf.

MAXIMÁLIS ÜVEGVASTAGSÁG | Nagyon fontos az „akár” szó. Sokáig gondolkodtam, hogyan lehet objektívnek maradni és nem eltéri ettől azért, hogy még nagyobb különbségeket tudja produkálni termékek között.

Úgy döntöttem, hogy az ablakba helyezhető maximálisan megengedett üvegvastagsággal vizsgálom az értékeket. Senki, de senki nem értékesít ilyen üvegrétegrenddel (hacsak nem kéri ön), mert nem ez a cél. Általában 36 mm, 39 mm, 40 mm, 44 mm vastag üvegekkel szerelik a 76 mm-es rendszereket. Így is van eltérés az üvegek hőtechnikai adatai között, ezért írtam, hogy nem szerettem volna más értékekkel elő rukkolni. Így tudunk objektívek maradni.

KAMRASZÁM | Ez világos és érthető. 76 mm beépítési mélységnél látjuk az eltéréseket, amik meghatározzák a tok/szárny (Uf), majd a teljes hőveszteségi mutató (Uw) végeredményét is. Itt a mérnökien átgondolt kamrakiosztás, alátámasztás meghatározza a tok hőveszteségi mutatóit.  

Szerintem igen fontos az ACÉLMEREVÍTÉS KAMRÁJÁNAK KIALAKÍTÁSA. Kömmerling toknál fedeztem fel egy érdekességet, miszerint a külső oldalon az acélkamrában nem függőleges a kamra falazata, hanem szögben zárt. Kömmerling kérdésemre egy igen hosszú fizikai számítást küldött meg, amiben alátámasztják ennek a megoldásnak az igazát. Továbbá elismerték ezen gondolatom igazságtartalmát, miszerint az acélkamrában több a levegő, így az később hűl át vagy melegszik fel.

TOK/SZÁRNY HŐVESZTESÉGI MUTATÓ | Ez az a bizonyos „Uf” érték, ami jelzi a keretrendszer hőszigetelő képességét. Minél alacsonyabb a szám, annál jobb a szerkezet hőveszteségi mutatója, ez nem nagy matek.

TELJES HŐVESZTESÉGI MUTATÓ | Ez a végeredmény egy ablaknál. Tok/szárny (Uf) és az üveg (Ug) együtthatója. Itt sin csoda, mert ha egy szám alacsonyabb, ott bizony jobb a teljes szerkezetre mért hőszigetelő erő.

LÁTSZÓ PROFILMAGASSÁG | Ez fontos adat, mert sokan azt szeretnék, hogy minél több fény érkezzen a lakásba és a keret ne legyen ezért magas. Ha egy keret pedig nem magas, több az üvegfelület. Ha pedig több az üveg egy termékbe, jobb a hőveszteségi mutató is, mert az üveg minden esetben jobban szigetel, mint a tokrendszer. Továbbá jobb kedve is lesz a beáramló fény mennyisége miatt.

RENDSZERTÍPUS | Számomra azért fontos ez, mert nem minden gyártmány rendszerként kerül a piacra. Még akkor sem, ha a megálmodó tervező rendszerben is gondolkodik. Ezért az olcsósítás miatt hazánkban (is) jelentősen tapasztalható a profilok „korcsosítása”. Mindez azt jelenti, hogy az adott tokot nem rendszerszintű szárnyával szerelnek egybe. Fordítva is igaz mindez. Tehát lesz rendszerablak és nem rendszer szintű termék. Nincs vele probléma, csupán ezen vegyes megoldások csökkentik a vizsgált értékeket. De ez a hazai piaci környezet.

HÁTRÁNYOK | Ez egy általam megfogalmazott gondolatsor. Ki is lehetett volna hagyni, de ha már elvégeztem a munkát, némi gondolatot szeretnék önnel megosztani. Vita tárgya lehet mindez és tisztelettel várom az álláspontokaz az info(kukac) pallasz.hu e-mail címemre.

VERSENYKÉPESSÉG | Lehet ez is egy szubjektív gondolatmenet, de aki szeretné, az elolvassa, aki pedig tovább szeretne lépni mindezen, az is rendben van.

Zárszó és végül az összehasonlítás

Szóval a számtani adatok alapján, a 76 mm vastag tokrendszerű ablakok piacán ezt sikerült összehoznom. Ezek azok a termékek, amik számomra létező kategóriák. 76 mm beépítési mélység alatt nincs adat. Pontosabban van a statisztikám ezekről is, de ezen termékek nem érik el a mai korszerű nyílászáró szintet véleményem szerint.

Miért vannak akkor ezek a termékek még a piacon? A kérdés tényleg jó és a válaszom nagyon szerteágazó lenne. Lényegét tekintve azért, mert a kereskedők nem mernek váltani. Megszokták a számolást, az esetleges alacsonyabb árakat. Sok esetben tudják, hogy amit eladnak az már ne jó, nem korszerű, de a feljebb lépéshez nem elég bátrak. Aki eddig csak árat adott el és nem terméket, ott nehéz a döntést meghozni szerintem. Persze ha nem így lenne igaz, én kérek elnézést.

JÖVŐBE MUTATÓ BERUHÁZÁST | nem szabad korszerűtlen termékekkel elvégezni, mert az elvárt eredmény nem lesz olyan, amit kigondoltak. Talán pici iránymutatást sikerül most adnom és ezen ösvény mentén meg tudják találni az önöknek legjobban tetsző megoldást.

Cseke Zsolt

Pallasz Enteriőr – nyílászáró szakértő

 


Melyik a legjobb műanyag nyílászáró? címkéhez kapcsolódó hírek

Ez a weboldal sütiket használ!

A kényelmes böngészési élmény érdekében sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, illetve a weboldal forgalmunk elemzéséhez. A weboldalunkra vonatkozó sütikezelési feltételeinkkel kapcsolatban a "Részletek" gombra kattintva kaphat bővebb tájékoztatást. Rendben! Részletek