Ablak Uf értéke
A műanyag ablakok hőátbocsátásának egyik fontos tényezője az ablak tokrendszerének (Uf) minőségi mutatója. A gyártók folyamatos innovációinak köszönhetően ez az érték folyamatosan csökken, így fokozott hőszigetelés érhető el az ablakoknál.
Érdemes tudni, hogy egy ablakprofil hőátbocsátásának csökkenésében mi játszik fontos szerepet:
- A profil mélysége vagyis a teljes vastaga
- Légkamrák száma (Valós és szabályszerű kamrák)
- Tok és ablakszárny külső és belső falvastagsága
- Tömítőgumi minősége és helyes helyzetének megléte
- Acélmerevítés
Látható, hogy igen sok szempontot vesznek figyelembe a tervezők, mikor egy profilt kialakítanak. Az Uf (frame - keret) értéket befolyásolja erősen a tok geometriai alakja. A kamraszám tekintetében érdemes megjegyezni, hogy egy 5 légkamrás tok hőátbocsátása megegyezhet egy nem valódi 6 légkamrás tok hőátbocsátásával.
Valós 6 légkamráról csak 80 mm felett tudunk beszélni. Ezzel már egy kiváló 5 légkamrás ablak sem tud versenyre kelni! A profil falvastagsága nem csupán a merevség miatt fontos, hanem roppant értékes hőátbocsátási pont.
A mai acélmerevítéses ablakrendszerrel a tok hőátbocsátása elérheti az 1.0 W/m2K értéket is. (Lásd: Kömmerling MD 88 Plusz)
Ezt az értéket még minimálisan lehet csökkenteni, de itt már acélerevítést nem használnak a tokban, hanem speciális szigetelő habbal töltik ki a légkamrákat.
Ilyen és hasonló megoldásokat használnak passzív házaknál is, de ebben az esetben nagy felületű ablakok nem alkalmazhatók a megfelelő merevítés hiányában. Sok esetben fix, nem nyitható ablakok kerülnek beépítésre. Nyithatóságra nincs szükség, mert a passzív ház tervezésénél nagyon komoly szerepet kap a hűtési, szellőztetési és fűtési rendszer.