Aereco, légbevezető
Kínáltunkba megtalálható az ablakra szerelhető légbevezető, ami a legnépszerűbb eszköze a szellőztetésnek. Minderre azért van szükség, mert a mai fejlett technológiával megépített házak és a homlokzatra épített nyílászárók igen stabilan és légáteresztés nélkül szigetelnek. Természetese levegőt viszont a nap minden szakában biztosítani kell lakásunkban. Erre a légbevezetők alkalmazásával nyílhat lehetőségünk!
Légbevezető alkalmazása
A légbeáramlást egy szabályozott technikai hátteret adó légbevezető oldja meg. A szellőztetés egy gyors és intenzív légycserét old meg, amire szükség van, de nem a nap minden szakában. Tudjuk, hogy egy szellőztetés energiavesztéssel jár. Fűtött lakásunk akár kiszellőztetése 30%-os hő veszteséggel is járhat. Továbbá az újra felfűtés is energiapazarló lehet.
Ezzel szemben a légbevezető rendszer az ablakra szerelt állapotban a nap minden szakában biztosítja a levegő áramlását. A légcsere és a páratartalom szinten tartása mellett energiatakarékos megoldás is. A lakásba kis légventillátor alkalmazása fontos, mert a légelvezetést ez oldja meg. (pl. WC)
Követelmény a lakás szellőztetése
A beltéri levegő minősége és az emberi egészségre gyakorolt hatása teszi szükségszerűvé a légbevezető alkalmazását. Nézzük a hétköznapokban mit jelent mindez. A lakásban főzünk, fűtünk, fürdünk és egyéb élethelyzetekben vizet és gázt használunk el. A gáz szénmonoxidot termelhet és oxigént von el a környezettől, míg a vízzel történő munkáink során vízgőz keletkezik.
Említettük, hogy a szigetelt ház és a nyílászárók is tökéletesen zárnak és nem jut be a lakásba megfelelő mennyiségű friss levegő. Ez a szénmonoxid esetleges telítődését és az emberi szervezetre súlyosan károsan hatást gyakorol, esetenként halált is okoz.
Másik okozat penészedés. A nedves környezet jellegzetessége, hogy a gőz ott csapódik le, ahol a fal vagy a nyílászáró leghidegebb pontja található. A lecsapódás következménye a gombásodás, penészedés. Nem csak egészségtelen, de kellemetlen szaggal is jár.
Légbevezető beépítése kötelező
Szellőztetni ablakon át folyamatosan nem lehet, ezért javasoljuk a légbevezető beépítését, akár utólag is. A légbevezető két típusa ajánlott. Egyik a kézi szabályozású készülék, amit bármikor kézzel lezárhatunk. Másik az automata, le nem zárható szerkezet, amit nyílt égésterű készülékek alkalmazásánál kötelező használni.
Nyílt égésterű kazán esetében a füstgáz gravitációs huzat hatására történik. A kritikus huzat akár meg is szűnhet és ilyenkor a káros szénmonoxid visszaáramlik lakásunkba. Ezt nappal fejfájással akár érzékelhetjük is, de éjszaka sajnos észrevehetetlen bajt hoz ránk!
Gáztűzhely használatánál pedig az oxigént használja fel az égés, így a friss levegőről folyamatosan gondoskodni kell.
Előírás, hogy a légbevezetők alkalmazása kötelező a nyílt égéstérrel rendelkező készüléket használó lakások esetében.
Hogyan működik a légcserélő, légbevezető?
Egyszerű fizikai elven működik. Ismert, hogy amikor nedvesség ér valamit, az megdagad, térfogata megnő. Páratartalom menetes közegben pedig a tárgyak elengedik a nedvességet és zsugorodni kezdenek. Ez az elv mozgatja a légbevezető szerkezetet is. Egy nyolc rétegű poliamid pántköteg mozgat egy zsalut, ami szabályozza a beáramló levegő mennyiségét. tehát a belső páratartalomra ez a poliamid is térfogatot vált, mely változás hatására a levegő mennyisége kerül szabályozásra.
Légbevezető (higroszellőző) típusai
I. Fix, nem lezárható higroszellőző: EMM 916 típusú nyílt égéstér esetén alkalmazható légbevezető három színben (fehér, barna, tölgy) rendelhető.
Külső részére rovarrács vagy esővédő szerelhető. A szerkezet hangszigetelése 33 dB. A kézi szabályozás esetében a szeles időben vagy akár a nagy mínuszokban a légbeáramlás csökkenthető vagy akár meg is szüntethető.
II. Kézi szabályozású higroszellőző: EMM 716 típus a páratartalom érzékelésére automatikusan nyit és zár, de hideg esetében bármikor manuálisan lezárható. Szín esetében megegyezik az EMM színeivel.