Hőhíd
A hőhíd szinte mindenhol ki tud alakulni. Hol kevésbé jelentkezik, hol erőteljesebben. Az építészeknek komoly feladatuk van abban, hogy olyan házakat tervezzenek, olyan anyagfelhasználással, ami a hőhíd kialakulását optimalizálja. Teljesen hőhídmentes házat tervezni szinte lehetetlen.
Hőhíd a lakás egyik nagy ellensége
Az építőanyagok hőátbocsátása termékenként változik. Más a tégláé, más az áthidalóé és más az ablaké. Hőhíd pedig ott keletkezik, ahol eltérő hővezetésű anyagok találkoznak. Érdekes, hogy sok esetben a hőhídról az embereknek az jut eszébe, hogy az csak az ablak és a ház falazatának találkozásánál jöhet létre. Van benne természetesen igazság, miszerint itt is létrejöhet, de az épület más részeinél is kialakulhat a hőhíd.
A hőszigetelő képességben gyengébb anyagnál fokozottan megnövekszik az épületünk hővesztesége. Érdemes a lehülő szerkezeteket fokozottan hőszigetelni, ezzel csökkentve a gócpontok kialakulását. A levegő is arra törekszik, hogy a meleg picit átadjon a hidegnek belőle, míg a hideg is szeretne felmelegedni. A pára szeretne kiszáradni, míg a túl száraz hely szeretne párát magába szívni. Ez az élet rendje, számunkra pedig ez kihívást jelent!
A hideg és a meleg levegő is a legkisebb ellenálláson keresztül szeretne átjutni a túloldalra. Minden esetben a gyenge láncszemet találja meg a támadásra. Az ablak tekintetében is fontos, hogy a fogadó fal és az ablak között ne legyen túl nagy hőátbocsátási különbség. Panel építésnél elég a Kömmerling Futur ablak beépítése, míg egy fokozott hőszigetelésű háznál már a háromrétegű üveg alakalmazása vagy a Kömmerling MD 88 Plusz ablak beépítése jelenthet megoldást. A páralecsapódást még a melegperemes üveg alkalmazása is segítheti.
Mint jeleztük, teljes hőhídmentes ház nincs, de kompenzálni mindent lehet.