Ablak Ug értéke
Az új típusú, harmadik generációs műanyag ablakok mindegyike már csak hőszigetelt, vagy fokozottan hőszigetelt üveggel vásárolható meg. Mindez tehát lehet kétrétegű vagy háromrétegű üveg alap esetben. Ilyenkor sokszor kérdezik meg a vásárlók, hogy az ablakban lévő üveg 1.0? Az eladó válasza ilyen esetekben az, hogy...igen! De mi is az az 1.0 és tudjuk-e minden esetben, hogy mit is kérdezünk? Nos, nem másról van itt szó, mint az ablakban található üveg hőátbocsátási (Ug) tényezőjéről.
Régi időkben, vert falból vagy vályogtéglából építkeztek. Az ablak nyílásokat is a lehető legkisebb méretben tervezték meg. Ezért az ablakok és az üvegezés hőszigetelő képességére nem jutott fontos szerep. Természetesen a fény bejutása a lakásba is másodlagos szempont volt. A modern korunkban a tervezők nagy panorámával rendelkező lakásokat, házakat, irodákat vagy bevásárló központokat terveznek. Ezért a nagy üvegfelületek hőmegtakarító képessége nagyon felértékelődött! A régi egyrétegű 4 mm-es üvegvastagságot szép lassan felváltott a többrétegű üvegrendszer, mely vastagsága elérheti akár a 44 mm-t is. A hőátbocsátása is csökkent folyamatosan a technológia változásával.
A 4 mm-es üvegezésű lakás belső hőmérséklete a mai nagy üvegfelületek esetén (nem lenne sok esetben kivitelezhető) fűtés mellett is alig érné el a 2 Celsius fokot, ha kint -10 fok lenne. A modern üvegek esetében ez nem fordul elő! Míg az egyrétegű üveg hőátbocsátási tényezője 5.8 W/m2K volt, addig Pl.: a Kömmerling MD 88 Plusz ablakokba szerelt meleg peremes háromrétegű üveg hőátbocsátása eléri a 0.5 W/m2K tényezőt. Ezeket az értékeket nevezzük Ug: az üveg hőátbocsátási együtthatójának. Mértékegysége a W/m2K.
Ug: Üveg hőátbocsátási tényező fokozása
Tudjuk, hogy minél alacsonyabb számot látunk az Ug érték mögött, annál jobb az üveg hőátbocsátási tényezője. Érdemes egy ablak esetében az Ug érték mellet az Uf (ablak tokszerkezet) és az Uw (teljes ablak hőátbocsátási érték) értékeket is komolyan tanulmányozni.
- Háromrétegű üvegezés
- Low-e bevonat alklmazása
- Két üvegközti légrés, alacsony reakcióképességgel rendelkező gázzal való megtöltés (Argon)
- Meleg perem alkalmazása
Ezeket a lehetőségeket a gyártók ma már kombinálják és nem egyedileg alkalmazzák. A 4 mm-es üveget felváltotta a kétrétegű üveg, majd jött a low-e fólia és az argongáz. Új fejlesztés az üvegrétegeket elválasztó alumínium távtartók kicserélése meleg peremes távtartókra, mellyel a hőátbocsátási érték picit csökkenthető, de a párásodás elkerülésében van még nagy szerepe.
UG: érték változások
- 4 mm üveg - Ug: 5.8 W/m2K
- Kétrétegű üveg - Ug: 2.8 W/m2K
- Kétréteg ű üveg low-e fóliával: 1.4 W/m2K
- Kétrétegű üveg low-e+argon - Ug: 1.1 vagy 1.0 W/m2K (Egyforma a két érték, csupán a korszakokat váltó kerekítési szabály változott.)
- Háromrétegű 2*low-e + 2* argon - Ug 0.5 W/m2K (Kömmerling MD 88 Plusz)
Mi az W/m2K?
W/K a hőveszteség mértékegysége (Watt/Kelvin), míg az m2 a felület nagysága. Az (U) értéket pedig a két tényező szorzataként kapjuk meg. Az (U) értéket számolhatjuk az üvegre (Ug), a tokra (Uf) és a teljes ablakra (Uw) is.
Az ablak (üveg, tok, teljes érték) U értéke azt mutatja meg számunkra, hogy a szigetelő közeg egy négyzetméterén, egységnyi idő alatt mennyi hőenergia távozik el, ha a belső és külső hőmérséklet között 1°C fok külünbség mérhető.
Más szóval: A szám azt a teljes hőmennyiséget mutatja meg, amely a külső hidegebb levegőből az üveg (vagy más) felületen keresztül a belső levegőbe jut át. A hőátbocsátás a testeken belüli hővezetés és a minkét oldali hőátadás összege.