Használati útmutató Kömmerling műanyag nyílászárókhoz
A beépített műanyag ablakok és ajtó esetében néhány fontos használati szabályt érdemes figyelembe venni. Szabályok betartásuk esetén a nyílászárók működése egyszerűbbé és hosszú távon a segíti a nyílászárók használatát és állagmegőrzésükben is fontos szerepet játszanak.
Ezen útmutató kizárólag a Pallasz Enteriőr Kft. által forgalmazott és beépített nyílászárókra használható fel.
Használatba vétel
A beépített nyílászárók átvétele után, a beépítést követő 24 óráig nem szabad nyitni a szerkezeteket. A nyílászárók külső oldalán lévő védőfóliát a tokról a homlokzat hőszigetelésének utolsó fázisában el kell eltávolítani. Kérjük, hogy a védófóliát az ablakszárnyakról Ön is csak ezután távolítsa el!
Semmiképp sem javasolt a fólia hosszabb ideig (több hónap) történő fennhagyása, mivel a fólia nem UV-stabil és nem időjárásálló, így erős hő -és UV sugárzás, valamint az öregedés folyamatának következtében ráég a profil felületére. Ebben a stádiumban a fólia eltávolítása nehézkes, csak kis darabokban lehetséges.
A beépítést követő esetleges szakipari munkák (kávajavítás, festés, csempézés) során az ablak zárva tartásával óvni kell a vasalatokat, mert az esetleges vakolat, porszennyeződés miatti vasalat hibákra nem tudunk garanciát vállalni.
Nyílászárók használata
A bukó-nyíló szerkezetek átkapcsolása egykezes működtetésű.
- A kilincs alsó függőleges állásában a szerkezet zárva van,
- vízszintes oldalállásban nyíló funkció,
- felső függőleges állásban pedig bukó funkció szerint működik a nyílászáró.
- Az ablak el van látva vasalati résszelőzővel is, amit a nyíló és bukó állás közötti 45°-os szögben tud elérni (kizárólag BNY funkciójú szerkezeteknél)
Funkciók közötti váltást lassan kell elvégezni, ellenkező esetben kiakadhat a vasalat. Ez esetben meg kell ismételni a funkciókat az ablak csukott állapotban nyomva tartásával. A bukó funkció bezárásakor érdemes a pánt oldalon is rásegíteni a csukódásra (két kézzel).
A mai modern, jól tömítő ablakoknál a minimális légáramlás csukott állapotban gyakorlatilag nullára csökken. Ezért fokozott gondot kell fordítani a szellőztetésre, hogy a helyiségekben keletkezett nedvesség és elhasznált levegő távozni tudjon. Párakicsapódás és gombásodások (penész) szempontjából különösen veszélyeztetettek az alacsony hőmérsékletű és nagy légnedvességű helyiségek.
Az egészséges klíma szempontjából a megfelelő szellőztetésre szükség van, ezért fogadjuk meg az alábbi tanácsokat
Reggelente az összes helyiséget alaposan ki kell szellőztetni (az ablakokat 5-10 percre szélesen ki kell tárni).
A nap folyamán 2-3-szor szellőztessünk röviden, amennyiben ez lehetséges. Vagy szabályozható, folyamatos szellőztetést (pl. pont -vagy sávszellőzők beépítése a nyílászáróba) kell alkalmazni.
Az alkalmankénti vagy a szabályozható folyamatos szellőztetéssel a helyiségek csak kismértékben hűlnek le, így a friss levegő viszonylag kevés energiaráfordítással felfűthető. Ezáltal a jól tömítő ablakokkal energia- és fűtési költség takarítható meg.
Cseke Zsolt
Pallasz Enteriőr