Pallasz-népmese – hoztunk is ajándékot, meg nem is!
Egyszer volt, hol nem volt… Hol? Szóval volt egyszer egy király, akinek a neve legyen most Mátyás. Ennek a királynak a várpalotájában volt egy ablak, amit már nagyon régóta ki szeretett volna cserélni szép, új műanyag ablakra. Tudom, hogy akkor nem volt még műanyag ablak, de ettől mese a mese! Nem akart nagy piszkot a király, mert nem szeretett takarítani – igaz, nem is neki kellett, ezért ezt a kifogását senki nem értette az udvarban. Szóval a király kitalálta, hogy az ablak régi tokját ne cserélje ki senki emberfia, hanem a régi tokba építsenek be neki egy szép, új ablakot.
Jöttek is a mesteremberek a világ minden tájáról.Hoztak neki különböző szép, míves ablakokat. Mutogatták az ablakok kamráit, de hiába, mert a király tudta, hogy az igazi kamrába szalonna meg kolbász van. Így aki az ablakkamrákkal jött marketingelni, azt le is fejeztette, de íziben! A talpon maradt ablakosoktól megkérdezte a király, hogy mi az a mitnistukk. Hát azok olyan fancsali pofát vágtak, hogy a király pucéran kergette őket hazáig a komondoraival
A sok tokba építő szakember közt megjelent egy Pallasz nevezetű ember, kinek szakálla, mint a kender, és nem volt rest a királynak imigyen szólani: – Uram, királyom, életem, halálom kezedbe ajánlom. Hoztam is ajándékot neked, meg nem is.
A király őszülő halántékán az error felirat futott végig, mert ezt már hallotta valahol, csupán hirtelen nem jutott eszébe az a mese. – Miről beszélsz, te, Pallasz, nem félted hitvány életed?
– Királyom, miért akarsz egy rosszul szigetelt, régi, korhadt tokba szép és jól szigetelő új ablakot építeni? Azért, hogy a tokba tok miatt kevesebb fény jusson a palotádba? Azért, hogy a jól szigetelő ablak értékeit a meglévő, vacak, korhadt királyi tok lecsökkentse? Mindezt csak azért, mert szeretnél spórolni a költségen, és meg szeretnéd úszni a takarítást és a festést? Akkor maradjon így minden, és add nekem csak úgy azt az aranytallért az elvégzett munka nélkül!
– Tyű, a mindenét! – nem ízlettek a királynak eme fűszeres szavak, de belátta, hogy Pallasz igazat szólt.
– Ide figyelj, te, Pallasz, ha a következő kérdésemre helyesen válaszolsz, kibonthatod a régi ablaktokot, és beépítheted az új ablakodat. De a falkávát javítsd is vissza azzal a szerszámmal, amit most mondok neked! A falkávát mitnistukkal építsd vissza, ahogy azt egy régi szaki tette!
Pallasz szeme egy pillanatra sem rebbent, mert tudta, hogy mitnistukkot csak egy ősz halántékú asztalos szaki használ, kinek neve Mihu. A király azonban eltévedt a szakmák rengetegében, és nem tudta, hogy mitnistukkal nem lehet falat javítani, mert azzal asztalokat szoktak mitnistukkolni. A király azóta is maga elé bámul, mert az a sok népmese teljesen összezavarta.
Pallasz pedig kibontotta azt a csúnya, régi tokot, és beszerelte az új ablakot, majd a falat visszajavította. Bízunk benne, hogy a király a falat azóta le is festette!
Itt a mese vége, cserélje ki az ablakait Ön is végre!
Cseke Zsolt szakértő
Pallasz Enteriőr